Tanıtım

Makinaparkuru.com sitesine (kısaca “Makinaparkuru”) hoş geldiniz. Makinaparkuru'na girmekle, aşağıda verilen şartları kabul etmiş oluyorsunuz. Bu şartlar, Makinaparkuru'nun herkes için uygun ve güvenilir bir yer olmasını sağlamak için düzenlenmiştir.

Kapsam

Makinaparkuru, kullanıcılarına internet üzerinden iş makinası kiralama fırsatı sunan sanal bir platform sağlamaktadır. Makinaparkuru, bu sitede listelenen ürün ve/veya hizmetlerin sahibi veya kiralayıcısı değildir. İş makinası sahibi ve talep sahibi (işveren) için garantörlük vermemektedir. Sadece işverenlerin kiralama taleplerinin yayınlandığı ve iş makinası sahibi firmalarının teklif vererek işverenler ile iletişim kurduğu bir platformdur. İş makinalarının kiralanmasına ilişkin kira sözleşmesi doğrudan Kiralayanlar (makina sahipleri) ve Kiracılar (işveren) arasında kurulmaktadır. Kiralayan ve Kiracılar bundan sonra ayrı ayrı veya birlikte “Kullanıcı veya Kullanıcılar/Üye veya Üyeler” olarak anılacaktır. İş bu üyelik sözleşmesini internet ortamında onaylayan üye, listelediği iş makinasını kiralamaya hukuka uygun şekilde yetkili olduğunu ve 3. kişinin zaptına karşı sorumluluğunu Kiracı ve Makinaparkuru’na karşı beyan ve tekeffül eder. Makinaparkuru, kullanıcılar tarafından sağlanan içeriklerin, bilgilerin ve Kiralayan tarafından listelenen iş makinalarının bilgilerin doğruluğu, kalitesi, güvenliği veya bu ürün ve/veya hizmetlerin yasal olup olmadığı hususunda herhangi bir beyan, garanti veya taahhütte bulunmamaktadır.

Makinaparkuru'nun Kullanımı

Aşağıda belirtilen uygunsuz davranışlardan uzak kalmalısınız:

1. Kanunlara aykırı davranış sergilemek veya kurallarımızı ve yasak içerik ilkelerimizi ihlâl etmek;
2. Yanlış veya yanıltıcı bilgi vermek;
3. Üçüncü bir kişinin haklarını çiğnemek;
4. Mesaj sağanağı yapmak, mektup zincirleri göndermek veya piramit şemaları dağıtmak;
5. Makinaparkuru’nun veya onun kullanıcılarının mallarına veya haklarına zarar verecek virüsler veya başka teknolojiler dağıtmak;

Altyapımıza makul olmayan ölçülerde yüklenmek veya Makinaparkuru’nun normal bir biçimde çalışmasına engel olmak;
Bizim açık yazılı iznimiz olmadan, robot, örümcek ya da başka türlü otomatik araçlarla Makinaparkuru’na ulaşıp ne maksatla olursa olsun içerik toplamak;
Başka kişilere ait içerikleri veya kişisel verileri kopyalamak, değiştirmek, işleme almak veya dağıtmak;
Kendi rızaları olmadan başka kişiler hakkında, email adresleri de dâhil olmak üzere, bilgi toplamak veya sonuçlarını almak;
Makinaparkuru’na girişi önleyen veya kısıtlayan ölçüleri gözardı etmek.

Makinaparkuru’nun Kötüye Kullanımı

Eğer bir iş makinası sahibi veya işveren diğer müşteriler tarafından gelen şikayetlerle yanıltıcı / dolandırıcı olarak belirlenirse işlem yapmaları sınırsız süreli engellenmektedir.

Bu nedenlerle engellenen bir firma kredi paketi satın almışsa kalan süresi için kendisine geri ödeme yapılmaz.

Ücretler ve Hizmetler

Makinaparkuru’nda iş makinası arayan kişi/firmalar için teklif alma işlemi ücretsizdir.

İş makinası sahipleri için üyelik ücretsizdir. Fiyat teklifi vermek için kredi paketi satın alınması gerekmektedir. Ücretlerimiz Türk Lirası cinsinden olup zaman zaman tarafımızca değiştirilebilir.

Operatörler için üyelik ve sitenin kullanımı ücretsizdir. Operatörlerin kredi yükleme işlemi yapmasına gerek yoktur.

Ücretler konusundaki değişiklikleri sitede yayınlayarak bildiririz. Ücretlerimizi promosyon amacıyla ya da yeni bir hizmetimiz için geçici olarak değiştirebiliriz. Bu değişiklik tarafımızca promosyonun veya yeni hizmetin ilan edildiği andan itibaren son geçerlilik tarihine kadar geçerli olur.

Satın alınan kredi paketinin başkasına devri yapılmamaktadır.

Satın alınan kredi paketlerinde, herhangi bir talebe teklif gönderilmediği takdirde 3 iş günü içerisinde geri ödeme yapılmaktadır.

İşveren, talep ettiği iş makinasını bulduysa, talebini Makinaparkuru.com platformu üzerinden kapatmak veya bunu bildirmekle yükümlüdür. Aksi takdirde, talep yayına alındıktan 10 gün sonra sistem tarafından otomatik kapatılmaktadır. Özel koşullar olmadıkça, işveren kaynaklı bu gibi durumlarda Makinaparkuru.com tarafından herhangi bir kredi/ödeme iadesi yapılmamaktadır.

İş makinası sahibi, teklif vereceği talebin tüm detaylarını (nakliye, operatör, makina özelliği (tonaj, metre, metreküp...)) inceledikten sonra teklif vermekle yükümlüdür. Talep detayında yazmasına rağmen, sehven verilen teklifler için Makinaparkuru.com tarafından herhangi bir kredi/ödeme iadesi yapılmamaktadır.

Piyasa ve çevresel koşullara göre talep yoğunluğu aydan aya değişmektedir. Makinaparkuru.com kayıt olan kiralama firmalarına yönlendirilen talep adedi konusunda bir garanti vermemektedir.

Talep yönlendirme algoritması/sıralaması ve teklif verme algoritması/sıralaması zaman zaman tarafımızca değiştirilebilir.

Sorumluluk

Başka kullanıcıların göndermiş veya yapmış olduğu şeylerden bizi sorumlu tutmayacağınızı taahhüt etmiş bulunuyorsunuz. Makinaparkuru'ndaki verilerin büyük bir kısmı başka kullanıcılara ait olduğu için, burada sunulanların kalitesi, güvenliği veya yasallığı da dahil olmak üzere, kullanıcıların yapmış olduğu iletişimlerin doğruluğunu garanti edemeyiz. Ayrıca hizmetlerimize sürekli ve güvenli erişimi de garanti edemeyiz. Yine buna bağlı olarak, yasaların öngördüğü çerçevede, her türlü harici teminat veya garanti, şart ve koşullar geçersiz sayılacaktır. Makinaparkuru'nu kullanmanız sonucu meydana gelebilecek olası para kaybından, (ticari) itibar azalmasından ya da özel veya dolaylı hasarlardan sorumlu tutulamayız. Makinaparkuru.com, sadece ağır kusurlu olması durumunda sorumlu tutulabilir.

Bir önceki paragrafa rağmen yine de bundan bizim sorumlu olduğumuza dair karar verilirse, size veya üçüncü bir tarafa karşı sorumluluğumuz (a) söz konusu tazminatı gerektiren durumdan önceki 12 ay içerisinde bize ödemiş olduğunuz ücret toplamıyla veya (b) 100 Euro ile sınırlı olacaktır (hangisi daha yüksek ise, o geçerli olacaktır)

Teslimat, İade ve Cayma Hakkına İlişkin Prosedürü

Alıcı hizmeti satın aldıktan sonra yedi gün içerisinde cayma gerekçesi göstererek cayma hakkına sahiptir. 385 sayılı vergi usul kanunu genel tebliği uyarınca iade işlemlerinin yapılabilmesi için alıcının hizmet ile birlikte teslim edilen satıcıya ait 2 adet faturanın alt kısmındaki iade bölümlerini eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra imzalayarak bir nüshasını satıcıya göndermesi diğer nüshasını da uhdesinde tutması gerekmektedir. Cayma hakkı süresi alıcıya hizmetin satın alındığı günden itibaren başlar.

Sehven satın alınan her hizmet için de genel iade süresi 3 iş gündür. Bu süre içerisinde kredi kullanımı yapılmış hizmetlerin iadesi kabul edilmez. İade, kredi kullanılmadan talep edilmelidir.

Teslim alınmış olan hizmetin değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı cayma hakkının kullanılmasına engel değildir. Ancak değer azalması veya iadenin imkânsızlaşması tüketicinin kusurundan kaynaklanıyorsa satıcıya hizmetin değerini veya değerindeki azalmayı tazmin etmesi gerekir.

Makinaparkuru.com tarafından e-arşiv/e-fatura gönderilen alıcının cayma hakkını kullanması halinde satıcı, cayma bildirimini içeren iade faturasının kendisine ulaşmasından itibaren en geç on iş günü içerisinde almış olduğu toplam bedeli ve varsa tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi tüketiciye hiçbir masraf yüklemeden iade edecektir.

İade talebi, öncelikli olarak iletişim sayfasından müşteri hizmetlerine iletilmelidir. İade talebinin alındığı bilgisi, satıcı tarafından müşteriye iletilir. Bu görüşmeden sonra iade ile ilgili bilgileri içeren fatura satıcıya ulaştırmalıdır. Satıcıya eksiksiz ulaşan fatura bilgisi sonrasında iş bu sözleşmede belirtilen koşulları sağladığı takdirde iade olarak kabul edilir, geri ödemesi de alıcı kredi kartına/hesabına yapılır. Kredi Kartına yapılan iadelerin kredi kartı hesaplarına yansıma süresi ilgili bankanın tasarrufundadır.

Kart ile alınmış hizmetin iadesi durumunda satıcı, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği alıcıya nakit para ile ödeme yapamaz. Üye işyeri yani satıcı, bir iade işlemi söz konusu olduğunda ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, üye işyeri yani satıcı ilgili tutarı Bankaya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan yukarıda detayları belirtilen prosedür gereğince alıcıya nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi kartına iade, alıcının Bankaya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılacaktır.

Teslimat Prosedürü

Sipariş onayı mailinin gönderilmesiyle birlikte hizmet internet ortamında anında satın alınır. Teslimat süresi, Sipariş onayı mailinin gönderilmesi ile aynı andadır.

Kişisel Bilgiler

Makinaparkuru'nu kullanmakla, kişisel verilerinizin Makinaparkuru tarafından, gizlilik ilkemizde açıklanan biçimde toplanmasına, transfer ve muhafaza edilmesine ve kullanılmasına müsaade etmiş olursunuz. Ayrıca, aksini belirtmediğiniz takdirde, bizden reklam ve pazarlama amaçlı mesajlar almayı da kabul etmiş olursunuz

Makinaparkuru'na, kayıt olan tüm üye ve firmalara aylık/haftalık/günlük SMS bildirim gönderimi yapabilir. SMS almak istemeyen üye ve firmalar giriş yapıp "SMS almak istemiyorum" linkini tıklayıp çıkabilirler.

Fikri Mülkiyet İhlallerinin Bildirimi (Kanıtlanmış Hak Sahipleri - VeRO)

Türkiye'de Makinaparkuru tarafından kişilere özgü çok sayıda çeşitli ürün sunulmaktadır. Hak sahibi taraflar, özellikle de telif hakkı, ticari marka hakları ya da üçüncü taraflarca sahip olunan diğer hakların sahipleri, hakları üzerinde ihlal oluşturabilecek her türlü teklifi bildirebilirler ve bu teklifin kaldırılması için istekte bulunabilirler. Hak sahibi tarafın yasal temsilcisinin bizimle iletişime geçip bu durumu bize doğru biçimde bildirmesi halinde, fikri mülkiyet hakları üzerinde ihlal oluşturmakta olan ürünler, Makinaparkuru tarafından kaldırılacaktır.

İhlalin Bildirilmesi

İhlal Bildirimi Programına katılmak için, tek yapmanız gereken İhlal Bildirimi Formunu doldurmak ve bu formu Makinaparkuru adresine fakslamaktır. İmzanızla tamamlanmış bu formu, mülkiyet haklarınızı ihlal ediyor olabilecek ilanları bildirmek için kullanabilirsiniz. İhlal Bildirimi Formunda istenilen bilgi bu nesneler hakkında bildirimde bulunan tarafların ya hak sahibi taraf ya da onun resmi olarak yetkili temsilcileri olduğunu garanti altına alma amacını taşımaktadır. Bu bilgi Makinaparkuru'nun kaldırılacak ilanı saptamasını da sağlamalıdır. Doğru biçimde doldurduğunuz İhlal Bildirimi Formunu almamızdan sonra, daha sonraki raporlarınızı Makinaparkuru İletişim sayfamızdan gönderebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Bu form sadece fikri mülkiyet haklarının yasal sahipleri tarafından kullanılabilir. "İhlal Bildirimi" sunulan ürünlerin üçüncü tarafların telif hakkı, ticari marka hakkı ya da diğer fikri mülkiyet haklarını ihlal etmemelerini garanti altına almayı amaçlamaktadır. Diğer tüm sorular için, ziyaretçiler ve ilan verenler bizimle iletişime geçebilirler.

Genel

Bu şartlar ve Makinaparkuru'nda belirtilen diğer ilkeler, siz ile Makinaparkuru arasında yapılan ve önceki sözleşmelerin yerini alan nihai sözleşme niteliğindedir. Bu sözleşme Türkiye hukukuna tabidir. Taraflar karşılıklı olarak İstanbul mahkemelerinin münhasır olmayacak şekilde yetkili olduğunu kabul etmişlerdir. Bu hüküm, sizin tüketici olmanız durumunda, uygulanacak tüketici hukukunun başka bir hukuk olmasını gerektirmesi halinde sizin yasal haklarınızı etkilemeyecektir. İşbu metinde yazılı olmayan hükümler açısından, ilgili hükümden feragat edilmiş olduğu anlamı çıkarılamaz. Bu şartlardan birinin mahkeme tarafından geçersiz kılınması halinde, sözleşmedeki diğer şartlar geçerliliğini aynen koruyacaktır. Sözleşmeyi, tek taraflı olarak, aşağıda belirtilen bildirim hükmü uyarınca otomatikman uyarlayabiliriz.

Bildirimlerimizi kullanıcı olarak bildirmiş olduğunuz email adresinize veya taahhütlü posta ile göndereceğiz. Kayıtlı olarak postalanan bildirimlerin, postalama tarihinden itibaren beş gün içerisinde tarafınızca alınmış olduğu kabul edilecektir. Bu sözleşme tarafımızca her zaman güncellenebilir. Güncellemeler, siteyi bir sonraki kullanımınızda veya 30 gün içerisinde (hangisi daha önce söz konusu olursa) geçerli olmaya başlar. Bu sözleşmenin dışında, kullanıcı ve tarafımızca imzalanmış başka yazılı sözleşmeler haricinde, hiçbir sözleşme geçerli olmayacaktır. Sorularınızı, görüşlerinizi veya şikayetlerinizi Makinaparkuru İletişim sayfamızdan göndermeniz rica olunur.

Bu sayfa en son 29.08.2018 tarihinde güncellendi.