İş Makinası Sektörü Haberleri

JCB'den Manitou'ya Patent Davası

İş makineleri üreticisi JCB, geliştirdiği patenti kullandığı iddiasıyla iş makineleri üreticisi Manitou’ya dava açtı. 

JCB, konuyla ilgili olarak ilgili Paris’te ilk derece mahkemesinde yapılan ön duruşma neticesinde Manitou’nun Nantes yakınlarında yer alan şirketinin, JCB’nin teleskobik yükleyicileri için geliştirdiği patentli sistemleri kullandığı ürünleri üretemeyeceği, satamayacağı veya kiralayamayacağı kararı alındığını açıkladı.  

Açıklamaya göre Fransız mahkemesi, Manitou’ya patentli üretimin kullanımının 13 Mart’a kadar durmasını ve mahkeme masraflarının da Manitou tarafından ödenmesi kararını çıkardı. 

JCB CEO’su Greame Macdonald değerlendirmesinde Ar-Ge’ye milyonlarca pound ayıran ve müşterilerine yenilikçi mühendislik çözümleri sunan JCB’nin fikri mülkiyet haklarının dünyanın hiçbir yerinde kopyalanmasına müsaade etmeyeceklerini belirtti. 

Dava açılan patentli ürün neydi?

JCB’nin patentli Longitudinal Load Moment Control (LLMC) sistemi ile donatılmış Loadall teleskopik yükleyicilerinde bulunan sensörler, arka aksta tutulan ağırlığı izliyor. Eğer arka ağırlığın, belirlenmiş bir eşiğin altına düştüğü sensörler tarafından tespit edilirse sistem hidrolikleri kademeli olarak kilitleyerek ağırlığın yavaşça arka akstan öne ilerlemesinin önüne geçiyor ve makinenin öne doğru boşalmasına engel oluyor. 

Ayrıca verimlilikten kayıp vermeden operatörlere sürekli kullanım imkânı sağlamak için, makine hareket halindeyken sistemin kilitlenmesinin önüne geçiliyor. 

Manitou’dan yanıt gecikmedi

JCB’nin açıklamalarına yanıt veren Manitou ise ön mahkeme kararına itiraz ettiğini duyurdu. Konuyla ilgili bir bilgilendirme metni paylaşan Manitou yetkilileri, mahkemenin JCB’nin ilk patent üzerindeki ihtiyati tedbir talebini reddettiğini, ikinci patent ile ilgili alınan bu kararın da Manitou bayileri veya ekipman kullanıcılarının üzerinde bir etkisi olmadığını açıkladılar.

Manitou yaptığı bilgilendirmede Ağustos 2017’den önce üretilen ve satılan bazı modellerde yer alan kontrol sistemleri için geçerli olduğunu ve bu modellerin üretiminin Ağustos 2017’de durdurulduğunu vurguladı. Dolayısıyla yargılamadaki nihai sonucu etkileyecek bir durum olmadığı açıklandı.

Kaynak: Forum Makina


1156 kez görüntülendi 06 Mart 2019

Güncel İş Makinası Sektörü Haberleri

İş makinası sahipleri ve iş makinası arayanlar Android uygulamamızı makinaparkuru. com/android adresinden indirebilirsiniz.

17 Şubat 2021
Ekonomideki daralmayı en sert şekilde yaşayan sektörlerin başında gelen Türkiye iş makineleri pazarında 2019 yılının ilk 2 ayında iş makineleri satışları %75,5 ve istif makinesi satışları %51,1 azaldı.

12 Mart 2019
Orman Genel Müdürlüğü, makine parkını MST ekskavatörleri ile güçlendirmeyi sürdürdü.

06 Mart 2019
İnşaat ekipmanı şirketleri Caterpillar ve Pon Equipment, Norveç’te 26 ton ağırlığında ve tamamen elektrikli olarak çalışan bir ekskavatör üretti.

01 Şubat 2019

Kiralık İş Makinası Arayanlar

Zonguldak'da Kiralık 10 Teker Kamyon Aranıyor

2 adet, Süre: 5 AYLIK
Zonguldak Filyos ilçesinde çalışacak hafriyat taşıyacak 10 teker çift çeker 2 adet damperli kamyon en az 5 aylık şoförlü olarak kiralanacaktır.

22 Ocak 2022

Adana'da Kiralık Dizel Forklift Aranıyor

1 adet, Süre: 5 AYLIK
Adana’da Kilitli parke taşı palet taşıma işinde çalıştırılmak üzere 1 adet dizel forklift 5 aylık operatörlü olarak kiralanacaktır

1 firma teklif verdi 21 Ocak 2022

Adana'da Kiralık Beko Loder Aranıyor

1 adet, Süre: 5 AYLIK
Adana’da kilit parke taşı işinde çalıştırılmak üzere forklift çatallı 1 adet Beko loder 5 AYLIK operatörlü olarak kiralanacaktır

21 Ocak 2022

Muğla'da Kiralık Kırkayak Kamyon Aranıyor

7 adet, Süre: 3 Aylık
Muğla’da hafriyat işinde çalıştırılmak üzere 7 adet kırkayak çift çeker damperli kamyon 3 aylık şoförlü olarak paletli ekskavatör operatörlü olarak kiralanacaktır Konakl... Devamı

6 firma teklif verdi 21 Ocak 2022

Şanlıurfa'da Kiralık Dozer Aranıyor

1 adet, Süre: 5 AYLIK
Şanlıurfa’da arazi düzleme işinde çalıştırılmak üzere tipteki ve bıçaklı D7 veyaD8 ve muadili 1 adet dozer 5 aylık operatörlü olarak kiralanacaktır

2 firma teklif verdi 21 Ocak 2022

Antalya'da Kiralık Kule Vinç Aranıyor

1 adet, Süre: 7 AYLIK
Antalya’da çalıştırılmak üzere yükseklik 40 mt, bom 55 mt, 8 ton KAPASİTELİ 1 adet kule vinç 7 aylık operatörlü olarak kiralanacaktır

21 Ocak 2022
Makinaparkuru'na, 2016 yılından itibaren;
10.000

Kiralık iş makinası arayan müşteriler istedikleri iş makinası detaylarını (hangi iş makinası, kaç adet, ne için kiralanmak isteniyor vb...) Makinaparkuru.com'a ileterek talep oluşturur.

6.000

Makinaparkuru.com, gelen talepleri iş makinası tedarikçisi olarak kayıt olan anlaşmalı iş makinası sahiplerine gönderir.

20.000
Firma Fiyat Teklifi Gönderdi

İş makinası sahipleri en kısa sürede fiyat tekliflerini iletir. Talep sahibi ve iş makinası sahibi firmaya hızlı iletişim için gerekli bilgiler gönderilir. Makinaparkuru.com herhangi bir komisyon talep etmez.