İş Makinası Sektörü Haberleri

JCB'den Manitou'ya Patent Davası

İş makineleri üreticisi JCB, geliştirdiği patenti kullandığı iddiasıyla iş makineleri üreticisi Manitou’ya dava açtı. 

JCB, konuyla ilgili olarak ilgili Paris’te ilk derece mahkemesinde yapılan ön duruşma neticesinde Manitou’nun Nantes yakınlarında yer alan şirketinin, JCB’nin teleskobik yükleyicileri için geliştirdiği patentli sistemleri kullandığı ürünleri üretemeyeceği, satamayacağı veya kiralayamayacağı kararı alındığını açıkladı.  

Açıklamaya göre Fransız mahkemesi, Manitou’ya patentli üretimin kullanımının 13 Mart’a kadar durmasını ve mahkeme masraflarının da Manitou tarafından ödenmesi kararını çıkardı. 

JCB CEO’su Greame Macdonald değerlendirmesinde Ar-Ge’ye milyonlarca pound ayıran ve müşterilerine yenilikçi mühendislik çözümleri sunan JCB’nin fikri mülkiyet haklarının dünyanın hiçbir yerinde kopyalanmasına müsaade etmeyeceklerini belirtti. 

Dava açılan patentli ürün neydi?

JCB’nin patentli Longitudinal Load Moment Control (LLMC) sistemi ile donatılmış Loadall teleskopik yükleyicilerinde bulunan sensörler, arka aksta tutulan ağırlığı izliyor. Eğer arka ağırlığın, belirlenmiş bir eşiğin altına düştüğü sensörler tarafından tespit edilirse sistem hidrolikleri kademeli olarak kilitleyerek ağırlığın yavaşça arka akstan öne ilerlemesinin önüne geçiyor ve makinenin öne doğru boşalmasına engel oluyor. 

Ayrıca verimlilikten kayıp vermeden operatörlere sürekli kullanım imkânı sağlamak için, makine hareket halindeyken sistemin kilitlenmesinin önüne geçiliyor. 

Manitou’dan yanıt gecikmedi

JCB’nin açıklamalarına yanıt veren Manitou ise ön mahkeme kararına itiraz ettiğini duyurdu. Konuyla ilgili bir bilgilendirme metni paylaşan Manitou yetkilileri, mahkemenin JCB’nin ilk patent üzerindeki ihtiyati tedbir talebini reddettiğini, ikinci patent ile ilgili alınan bu kararın da Manitou bayileri veya ekipman kullanıcılarının üzerinde bir etkisi olmadığını açıkladılar.

Manitou yaptığı bilgilendirmede Ağustos 2017’den önce üretilen ve satılan bazı modellerde yer alan kontrol sistemleri için geçerli olduğunu ve bu modellerin üretiminin Ağustos 2017’de durdurulduğunu vurguladı. Dolayısıyla yargılamadaki nihai sonucu etkileyecek bir durum olmadığı açıklandı.

Kaynak: Forum Makina


2103 kez görüntülendi 06 Mart 2019

Güncel İş Makinası Sektörü Haberleri

İnşaattan madenciliğe, tarımdan sanayiye kadar geniş bir yelpazede hizmet sunan iş makineleri sektörü, 2023 yılında kendini gösteren güçlü satış trendiyle dikkat çekiyor.

14 Kasım 2023
Ülkemizde çeşitli sektörlere doğrudan veya dolaylı hizmet sağlayan iş makineleri sektörü, 2023 yılında da güçlü bir satış ivmesi sergilemeye devam ediyor. İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) tarafından açıklanan tahminlere göre, temmuz ayında T&uum...

14 Ağustos 2023
İş ve istif makineleri sektöründe talep, üç yıl önce başlayan artış eğilimini mayıs ayında da sürdürdü. Türkiye'de İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) tarafından açı...

05 Temmuz 2023
Ekonomideki daralmayı en sert şekilde yaşayan sektörlerin başında gelen Türkiye iş makineleri pazarında 2019 yılının ilk 2 ayında iş makineleri satışları %75,5 ve istif makinesi satışları %51,1 azaldı.

12 Mart 2019

Kiralık İş Makinası Arayanlar

Antalya'da Kiralık Makaslı Platform Aranıyor

1 adet, Süre: 3 Ay
Antalya Havalimanı içerisinde tank montajı ve boya işlerinde personel yükseltmede kullanılacak, 18m yüksekliğe ulaşabilen makaslı platform kiralanacaktır.

1 firma teklif verdi 13 Haziran 2024

Karabük'de Kiralık Traktör Aranıyor

1 adet, Süre: 2 Ay
Karabük, Yenice ilçesinde ormanda odun ve tomruk çekmede kullanılacak, 85'lik veya üzeri kapasitesi olan, şoförlü veya şoförsüz traktör kiralanacaktır. Şoför için kalaca... Devamı

13 Haziran 2024

Isparta'da Kiralık Beko Loder Aranıyor

1 adet, Süre: 1 Hafta
Isparta, Merkez'de bulunan tarım arazisinde 40 adet toprak profili açılmasında kullanılacak, JCB 3CX muadili, operatörlü kazıcı yükleyici (beko loder) kiralanacaktır. Op... Devamı

13 Haziran 2024

Tokat'da Kiralık Asfalt Silindiri Aranıyor

2 adet, Süre: 1 Ay
Tokat-Niksar yolu projesinde kullanılacak, HAM 90W muadili, operatörsüz 2 adet asfalt silindiri kiralanacaktır.

13 Haziran 2024

Artvin'de Kiralık Telehandler Manitou Aranıyor

1 adet, Süre: 15 Gün
Artvin, Arhavi ilçesinde konut şantiyesinde paletli malzeme iletmede kullanılacak, 16m-21m arası yüksekliğe ulaşabilen, operatörlü telehandler (Manitou) kiralanacaktır.

13 Haziran 2024

Tokat'da Kiralık Finişer Aranıyor

1 adet, Süre: 1 Ay
Tokat-Niksar arasında yol asfaltlamasnda kullanılacak, Vögele 1900-2 muadili, operatörsüz finişer kiralanacaktır.

13 Haziran 2024
Makinaparkuru'na, 2016 yılından itibaren;
20.000

Kiralık iş makinası arayan müşteriler istedikleri iş makinası detaylarını (hangi iş makinası, kaç adet, ne için kiralanmak isteniyor vb...) Makinaparkuru.com'a ileterek talep oluşturur.

7.000

Makinaparkuru.com, gelen talepleri iş makinası tedarikçisi olarak kayıt olan anlaşmalı iş makinası sahiplerine gönderir.

40.000
Firma Fiyat Teklifi Gönderdi

İş makinası sahipleri en kısa sürede fiyat tekliflerini iletir. Talep sahibi ve iş makinası sahibi firmaya hızlı iletişim için gerekli bilgiler gönderilir. Makinaparkuru.com herhangi bir komisyon talep etmez.