İş Makinası Sektörü Haberleri

JCB'den Manitou'ya Patent Davası

İş makineleri üreticisi JCB, geliştirdiği patenti kullandığı iddiasıyla iş makineleri üreticisi Manitou’ya dava açtı. 

JCB, konuyla ilgili olarak ilgili Paris’te ilk derece mahkemesinde yapılan ön duruşma neticesinde Manitou’nun Nantes yakınlarında yer alan şirketinin, JCB’nin teleskobik yükleyicileri için geliştirdiği patentli sistemleri kullandığı ürünleri üretemeyeceği, satamayacağı veya kiralayamayacağı kararı alındığını açıkladı.  

Açıklamaya göre Fransız mahkemesi, Manitou’ya patentli üretimin kullanımının 13 Mart’a kadar durmasını ve mahkeme masraflarının da Manitou tarafından ödenmesi kararını çıkardı. 

JCB CEO’su Greame Macdonald değerlendirmesinde Ar-Ge’ye milyonlarca pound ayıran ve müşterilerine yenilikçi mühendislik çözümleri sunan JCB’nin fikri mülkiyet haklarının dünyanın hiçbir yerinde kopyalanmasına müsaade etmeyeceklerini belirtti. 

Dava açılan patentli ürün neydi?

JCB’nin patentli Longitudinal Load Moment Control (LLMC) sistemi ile donatılmış Loadall teleskopik yükleyicilerinde bulunan sensörler, arka aksta tutulan ağırlığı izliyor. Eğer arka ağırlığın, belirlenmiş bir eşiğin altına düştüğü sensörler tarafından tespit edilirse sistem hidrolikleri kademeli olarak kilitleyerek ağırlığın yavaşça arka akstan öne ilerlemesinin önüne geçiyor ve makinenin öne doğru boşalmasına engel oluyor. 

Ayrıca verimlilikten kayıp vermeden operatörlere sürekli kullanım imkânı sağlamak için, makine hareket halindeyken sistemin kilitlenmesinin önüne geçiliyor. 

Manitou’dan yanıt gecikmedi

JCB’nin açıklamalarına yanıt veren Manitou ise ön mahkeme kararına itiraz ettiğini duyurdu. Konuyla ilgili bir bilgilendirme metni paylaşan Manitou yetkilileri, mahkemenin JCB’nin ilk patent üzerindeki ihtiyati tedbir talebini reddettiğini, ikinci patent ile ilgili alınan bu kararın da Manitou bayileri veya ekipman kullanıcılarının üzerinde bir etkisi olmadığını açıkladılar.

Manitou yaptığı bilgilendirmede Ağustos 2017’den önce üretilen ve satılan bazı modellerde yer alan kontrol sistemleri için geçerli olduğunu ve bu modellerin üretiminin Ağustos 2017’de durdurulduğunu vurguladı. Dolayısıyla yargılamadaki nihai sonucu etkileyecek bir durum olmadığı açıklandı.

Kaynak: Forum Makina


1587 kez görüntülendi 06 Mart 2019

Güncel İş Makinası Sektörü Haberleri

Ekonomideki daralmayı en sert şekilde yaşayan sektörlerin başında gelen Türkiye iş makineleri pazarında 2019 yılının ilk 2 ayında iş makineleri satışları %75,5 ve istif makinesi satışları %51,1 azaldı.

12 Mart 2019
Orman Genel Müdürlüğü, makine parkını MST ekskavatörleri ile güçlendirmeyi sürdürdü.

06 Mart 2019
İnşaat ekipmanı şirketleri Caterpillar ve Pon Equipment, Norveç’te 26 ton ağırlığında ve tamamen elektrikli olarak çalışan bir ekskavatör üretti.

01 Şubat 2019
1925 yılına kurulan ve tarihi boyunca makinalarının görünümünü de sürekli geliştiren Caterpillar İş Makinaları, yeni logo tasarımıyla makinalarına farklı bir görünüm kazandıracak.

10 Ocak 2019

Kiralık İş Makinası Arayanlar

Nevşehir'de Kiralık Paletli Mini Ekskavatör Aranıyor

1 adet, Süre: 2 Ay
Nevşehir, Merkez' de içme suyu ve kanalizasyon altyapı işinde kanal çukuru açmada kullanılacak, 8T kapasiteli, operatörlü paletli mini ekskavatör kiralanacaktır. Operatö... Devamı

28 Mart 2023

Sakarya'da Kiralık Kırkayak Kamyon Aranıyor

4 adet, Süre: 3 Ay
Sakarya Ferizli ve Karasu arasında tahkimat taşı çekmede kullanılacak, çift çeker, damperli, hardox kasa, şoförlü/şoförsüz 4 adet kırkayak kamyon kiralanacaktır. Şoförle... Devamı

28 Mart 2023

Balıkesir'de Kiralık Dozer Aranıyor

2 adet, Süre: 1 Ay
Balıkesir, Gönen ilçesinde GES kurulacak toprak olan araziye tesviye işleminde kullanılacak, Cat D6 muadili, operatörlü 2 adet dozer kiralanacaktır. Günlük 08:30-18:00 ç... Devamı

1 firma teklif verdi 28 Mart 2023

Niğde'de Kiralık Aydınlatma Kulesi Aranıyor

1 adet, Süre: 3 Ay
Niğde, Bor ilçesinde GES şantiyesinde kullanılacak, 5kw-6kw kapasiteli aydınlatma kulesi kiralanacaktır.

28 Mart 2023

Bilecik'de Kiralık Beko Loder Aranıyor

1 adet, Süre: 6 Ay
Bilecik, Elmabahçe' de kapalı ova sulamasında boru taşıma ve döşeme gibi işlerde kullanılacak, Jcb 3CX-4CX muadili, operatörlü/operatörsüz kazıcı yükleyici (beko-loder) ... Devamı

1 firma teklif verdi 28 Mart 2023

Antalya'da Kiralık Paletli Ekskavatör Aranıyor

2 adet, Süre: 3 Ay
Antalya, Alanya ilçesinde kurumsal firma tarafından Bayırköy şantiyesinde saha içi işlerde kullanılmak üzere, 30T kapasiteli, kırıcılı, operatörlü 2 adet paletli ekskava... Devamı

1 firma teklif verdi 28 Mart 2023
Makinaparkuru'na, 2016 yılından itibaren;
20.000

Kiralık iş makinası arayan müşteriler istedikleri iş makinası detaylarını (hangi iş makinası, kaç adet, ne için kiralanmak isteniyor vb...) Makinaparkuru.com'a ileterek talep oluşturur.

7.000

Makinaparkuru.com, gelen talepleri iş makinası tedarikçisi olarak kayıt olan anlaşmalı iş makinası sahiplerine gönderir.

40.000
Firma Fiyat Teklifi Gönderdi

İş makinası sahipleri en kısa sürede fiyat tekliflerini iletir. Talep sahibi ve iş makinası sahibi firmaya hızlı iletişim için gerekli bilgiler gönderilir. Makinaparkuru.com herhangi bir komisyon talep etmez.