İş Makinası Sektörü Haberleri

Mercedes-Benz Türk'ten Dikkat Çeken Sanal Gerçeklik Adımı

Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda kullanmaya başladığı yeni "Sanal Gerçeklik Teknolojisi" ve "Karma Gerçeklik Teknolojisi" sayesinde Daimler’in Global Sanal Atölyesi’ne entegrasyon sürecini devam ettiriyor.

Bu teknolojiler sayesinde Daimler’in tüm lokasyonlarındaki mühendisler dijital ortamda bir araya gelerek, aynı araç üzerinde eş zamanlı olarak gerçekçi model incelemeleri yapabilmekte. Çalışanlar sistemi kullandıklarında kendilerini, seçimi önceden yapılan bir ortamda ve önceden hazırlanmış araçların yanında buluyor. Yürüyerek aracın etrafında dolaşabiliyor, parçalara eğilip yakından bakabiliyor ya da ellerindeki kumandalar ile parçaları söküp takabiliyorlar. İstenilen araç parçası veya bölümünden ölçü de alınabilmekte. Ar-Ge çalışmaları sırasında araçların üzerine kablolar veya borular çizilebiliyor. Parçaların yerçekimi etkisi altında nasıl etkilendikleri ölçümlenebiliyor.

 

2017 yılında ilk kurulumları yapılan Karma Gerçeklik ile Sanal Gerçeklik sistemlerinin bir başka avantajı da, montaj-demontaj işlemleri sırasında yaşanabilecek iş kazası risklerini miminuma indirmek. Sanal Gerçeklik sistemi özel donanımlı bir gözlüğe, iki adet kablosuz kumandaya ve bu donanımları takip eden iki adet baz istasyonuna sahip. Kullanılan ‘IC.IDO’ (I see. I do – Görüyorum, Yapıyorum) programı fizik parametrelerini (yer çekimi, kablo/hortumlardaki esneme ya da bükülme tansiyonunu vb.) gerçek zamanlı şekilde hesaplıyor. Mesela 50 kilo ağırlığındaki bir direksiyon kutusunun döndürme, kaydırma gibi hareketleri gerçektekine çok yakın şekilde sunulabilmekte. Montaj sırasında parçaların birbirlerine temas ettiği noktalardaki temas kuvveti bilgisi, o noktada bu kuvvetle orantılı olarak büyüyüp küçülen vektörlerle gösteriliyor.

Karma Gerçeklik sistemi ise sanal dünya ile gerçek dünyanın bir arada incelenebilmesine olanak sağlamak için tasarlanmış. Mobil ölçüm cihazı, endüstriyel kamera ve bir Daimler şirketi olan ‘Daimler Protics’ tarafından kullanıma sunulan ‘VEO:MR’ isimli yazılımdan oluşan bu sistem, hassas ölçüm cihazı vasıtası ile araç konum bilgilerini alarak, gerçek araç görüntülerini ve üç boyutlu tasarım verileri üst üste ekleyerek görsel olarak incelemeyi mümkün kılıyor.

Sistemin temel olarak kullanım alanları dört ana başlıkta özetlenmekte;

  • Araç üzerinde yer alan mevcut bir fiziksel parçanın üç boyutlu tasarım verileri ile kıyaslanması,
  • Hatalı bir kapsamın kısa sürede ön incelemesinin yapılması,
  • Henüz üretilmemiş sanal bir numune parçanın gerçek araç üzerinde incelenmesi,
  • Birden fazla varyasyonun ve araç kod senaryosunun arttırılmış gerçeklik ile incelenmesi.


1378 kez görüntülendi 25 Mayıs 2018

Güncel İş Makinası Sektörü Haberleri

İnşaattan madenciliğe, tarımdan sanayiye kadar geniş bir yelpazede hizmet sunan iş makineleri sektörü, 2023 yılında kendini gösteren güçlü satış trendiyle dikkat çekiyor.

14 Kasım 2023
Ülkemizde çeşitli sektörlere doğrudan veya dolaylı hizmet sağlayan iş makineleri sektörü, 2023 yılında da güçlü bir satış ivmesi sergilemeye devam ediyor. İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) tarafından açıklanan tahminlere göre, temmuz ayında T&uum...

14 Ağustos 2023
İş ve istif makineleri sektöründe talep, üç yıl önce başlayan artış eğilimini mayıs ayında da sürdürdü. Türkiye'de İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) tarafından açı...

05 Temmuz 2023
Ekonomideki daralmayı en sert şekilde yaşayan sektörlerin başında gelen Türkiye iş makineleri pazarında 2019 yılının ilk 2 ayında iş makineleri satışları %75,5 ve istif makinesi satışları %51,1 azaldı.

12 Mart 2019

Kiralık İş Makinası Arayanlar

Trabzon'da Kiralık Hiyap (Araç Üstü) Vinç Aranıyor

1 adet, Süre: 1 Gün
Trabzon, Yeniköy ilçesinde bulunan prefabrik evi Rize'ye taşımak için kullanılacak, çift kırma, operatörlü Hiyap (araç üstü) vinç kiralanacaktır.

13 Temmuz 2024

Aydın'da Kiralık Dizel Forklift Aranıyor

1 adet, Süre: 1 Hafta
Aydın, Didim'de bulunan marinada kayış sapan taşımada kullanılacak, 3T kapasiteli, operatörsüz dizel forklift kiralanacaktır.

12 Temmuz 2024

Adıyaman'da Kiralık Kamyon Üstü Beton Pompası Aranıyor

1 adet, Süre: 3 ay
Adıyaman, Altınşehir ilçesinde konut şantiyesinde beton dökmede kullanılacak, 38m uzunluğa sahip, operatörlü kamyon üstü beton pompası kiralanacaktır. Operatör için kala... Devamı

2 firma teklif verdi 12 Temmuz 2024

Ankara'da Kiralık Kamyon Üstü Beton Pompası Aranıyor

1 adet, Süre: 7 ay
Ankara, Sincan ilçesinde TOKİ konut şantiyesinde beton dökmede kullanılacak, 30m-40m arası uzunluğa sahip, operatörlü kamyon üstü beton pompası kiralanacaktır. Operatör ... Devamı

3 firma teklif verdi 12 Temmuz 2024

Adıyaman'da Kiralık Beton Mikseri Aranıyor

4 adet, Süre: 3 Ay
Adıyaman Altınşehir Mahallesinde bulunan konut şantiyesinde kullanılacak, 12m³ kapasiteli, operatörlü 4 adet beton mikseri kiralanacaktır. Operatörler için kalacak yer v... Devamı

12 Temmuz 2024

Bilecik'de Kiralık Paletli Ekskavatör Aranıyor

1 adet, Süre: 12 Ay
Bilecik, Merkez'de katı atık tesisinde ayrıştırmada kullanılacak, 18T-20T arası kapasiteli, operatörlü paletli ekskavatör kiralanacaktır. Operatör için kalacak yer ve ye... Devamı

26 firma teklif verdi 11 Temmuz 2024
Makinaparkuru'na, 2016 yılından itibaren;
20.000

Kiralık iş makinası arayan müşteriler istedikleri iş makinası detaylarını (hangi iş makinası, kaç adet, ne için kiralanmak isteniyor vb...) Makinaparkuru.com'a ileterek talep oluşturur.

7.000

Makinaparkuru.com, gelen talepleri iş makinası tedarikçisi olarak kayıt olan anlaşmalı iş makinası sahiplerine gönderir.

40.000
Firma Fiyat Teklifi Gönderdi

İş makinası sahipleri en kısa sürede fiyat tekliflerini iletir. Talep sahibi ve iş makinası sahibi firmaya hızlı iletişim için gerekli bilgiler gönderilir. Makinaparkuru.com herhangi bir komisyon talep etmez.