İş Makinası Sektörü Haberleri

Mercedes-Benz Türk'ten Dikkat Çeken Sanal Gerçeklik Adımı

Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda kullanmaya başladığı yeni "Sanal Gerçeklik Teknolojisi" ve "Karma Gerçeklik Teknolojisi" sayesinde Daimler’in Global Sanal Atölyesi’ne entegrasyon sürecini devam ettiriyor.

Bu teknolojiler sayesinde Daimler’in tüm lokasyonlarındaki mühendisler dijital ortamda bir araya gelerek, aynı araç üzerinde eş zamanlı olarak gerçekçi model incelemeleri yapabilmekte. Çalışanlar sistemi kullandıklarında kendilerini, seçimi önceden yapılan bir ortamda ve önceden hazırlanmış araçların yanında buluyor. Yürüyerek aracın etrafında dolaşabiliyor, parçalara eğilip yakından bakabiliyor ya da ellerindeki kumandalar ile parçaları söküp takabiliyorlar. İstenilen araç parçası veya bölümünden ölçü de alınabilmekte. Ar-Ge çalışmaları sırasında araçların üzerine kablolar veya borular çizilebiliyor. Parçaların yerçekimi etkisi altında nasıl etkilendikleri ölçümlenebiliyor.

 

2017 yılında ilk kurulumları yapılan Karma Gerçeklik ile Sanal Gerçeklik sistemlerinin bir başka avantajı da, montaj-demontaj işlemleri sırasında yaşanabilecek iş kazası risklerini miminuma indirmek. Sanal Gerçeklik sistemi özel donanımlı bir gözlüğe, iki adet kablosuz kumandaya ve bu donanımları takip eden iki adet baz istasyonuna sahip. Kullanılan ‘IC.IDO’ (I see. I do – Görüyorum, Yapıyorum) programı fizik parametrelerini (yer çekimi, kablo/hortumlardaki esneme ya da bükülme tansiyonunu vb.) gerçek zamanlı şekilde hesaplıyor. Mesela 50 kilo ağırlığındaki bir direksiyon kutusunun döndürme, kaydırma gibi hareketleri gerçektekine çok yakın şekilde sunulabilmekte. Montaj sırasında parçaların birbirlerine temas ettiği noktalardaki temas kuvveti bilgisi, o noktada bu kuvvetle orantılı olarak büyüyüp küçülen vektörlerle gösteriliyor.

Karma Gerçeklik sistemi ise sanal dünya ile gerçek dünyanın bir arada incelenebilmesine olanak sağlamak için tasarlanmış. Mobil ölçüm cihazı, endüstriyel kamera ve bir Daimler şirketi olan ‘Daimler Protics’ tarafından kullanıma sunulan ‘VEO:MR’ isimli yazılımdan oluşan bu sistem, hassas ölçüm cihazı vasıtası ile araç konum bilgilerini alarak, gerçek araç görüntülerini ve üç boyutlu tasarım verileri üst üste ekleyerek görsel olarak incelemeyi mümkün kılıyor.

Sistemin temel olarak kullanım alanları dört ana başlıkta özetlenmekte;

  • Araç üzerinde yer alan mevcut bir fiziksel parçanın üç boyutlu tasarım verileri ile kıyaslanması,
  • Hatalı bir kapsamın kısa sürede ön incelemesinin yapılması,
  • Henüz üretilmemiş sanal bir numune parçanın gerçek araç üzerinde incelenmesi,
  • Birden fazla varyasyonun ve araç kod senaryosunun arttırılmış gerçeklik ile incelenmesi.


1111 kez görüntülendi 25 Mayıs 2018

Güncel İş Makinası Sektörü Haberleri

İş makinası sahipleri ve iş makinası arayanlar Android uygulamamızı makinaparkuru. com/android adresinden indirebilirsiniz.

17 Şubat 2021
Ekonomideki daralmayı en sert şekilde yaşayan sektörlerin başında gelen Türkiye iş makineleri pazarında 2019 yılının ilk 2 ayında iş makineleri satışları %75,5 ve istif makinesi satışları %51,1 azaldı.

12 Mart 2019
İş makineleri üreticisi JCB, geliştirdiği patenti kullandığı iddiasıyla iş makineleri üreticisi Manitou’ya dava açtı.

06 Mart 2019
Orman Genel Müdürlüğü, makine parkını MST ekskavatörleri ile güçlendirmeyi sürdürdü.

06 Mart 2019

Kiralık İş Makinası Arayanlar

Ankara'da Kiralık Kırkayak Kamyon Aranıyor

2 adet, Süre: 12 Ay
Ankara, Bala ilçesinde kurumsal firma tarafından taş ocağında saha içerisinde alçı taşı taşımada kullanılacak, çift çeker, damperli, hardox kasa, şoförlü 2 kırkayak kamy... Devamı

2 firma teklif verdi 07 Aralık 2022

Bursa'da Kiralık Kule Vinç Aranıyor

1 adet, Süre: 6 Ay
Bursa, Karabey bölgesinde kurumsal firma tarafından fabrika inşaatında kullanılacak, 8T kapasiteli, 60m bom, 50m kanca altı yüksekliği, bom ucunda 1.2T kaldırabilecek, o... Devamı

1 firma teklif verdi 07 Aralık 2022

Muğla'da Kiralık Belden Kırma Kamyon Aranıyor

1 adet, Süre: 2 Ay
Muğla, Akbük' de villa projesinde saha içi işlerde kullanılacak, Volvo A25E muadili, şoförlü belden kırma kamyon kiralanacaktır. Şoföre kalacak yer ve yemek temin edilec... Devamı

1 firma teklif verdi 06 Aralık 2022

Antalya'da Kiralık Kule Vinç Aranıyor

1 adet, Süre: 6 + 6 Ay
Antalya, Alanya ilçesinde konut projesinde kullanılacak, 8T-10T kapasiteli, 50m boma sahip, 50m kanca altı yüksekliği olan, operatörsüz kule vinç kiralanacaktır.

06 Aralık 2022

Mersin'de Kiralık Su Tankeri (Arazöz) Aranıyor

10 adet, Süre: 6 Ay
Mersin, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ nde, yol sulama ve taşıma alanında kullanılacak, 2010 model ve üzeri, min. 20T, tomalı, şanzımanlı, şoförlü, 10 adet su tankeri (... Devamı

06 Aralık 2022

Isparta'da Kiralık Beko Loder Aranıyor

1 adet, Süre: 1 Ay
Isparta, Merkez' de okul projesinde kullanılacak, Jcb 3CX-4CX muadili, kırıcılı, operatörsüz kazıcı yükleyici (beko-loder) kiralanacaktır.

06 Aralık 2022
Makinaparkuru'na, 2016 yılından itibaren;
20.000

Kiralık iş makinası arayan müşteriler istedikleri iş makinası detaylarını (hangi iş makinası, kaç adet, ne için kiralanmak isteniyor vb...) Makinaparkuru.com'a ileterek talep oluşturur.

7.000

Makinaparkuru.com, gelen talepleri iş makinası tedarikçisi olarak kayıt olan anlaşmalı iş makinası sahiplerine gönderir.

40.000
Firma Fiyat Teklifi Gönderdi

İş makinası sahipleri en kısa sürede fiyat tekliflerini iletir. Talep sahibi ve iş makinası sahibi firmaya hızlı iletişim için gerekli bilgiler gönderilir. Makinaparkuru.com herhangi bir komisyon talep etmez.