İş Makinası Sektörü Haberleri

Teksan Jeneratör yeni fabrikası ile büyüyecek

Yeni fabrikasında deneme üretimlerine başlayan Teksan Jeneratör, kapasite sorununu aşarak 120'nin üzerinde ülkeye yaptığı ihracatını artırmayı hedefliyor. Şirket ciroda da geçen yıla göre yüzde 20 büyüme öngörüyor.

Kocaeli Serbest Bölge'de yer alan ikinci fabrikası ile ihracat ağırlıklı üretim yapmayı hedefleyen Teksan Jeneratör, yeni fabrikanın satış ve ihracata önemli oranda katkı sağlayacağını öngörüyor. Yenilikçi ürünleriyle Türkiye pazarına hizmet sunmanın yanında 120'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren firma, ihracat yaptıkları ülke sayısını yeni fabrika ile artırmaya odaklandı. En önemli yatırımları arasında yer alan fabrikanın, son teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılarak Türkiye'nin en modern üretim tesislerinden biri konumuna getirildiğini anlatan Teksan Jeneratör Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ata şunları söyledi:

"İhracat ağırlıklı üretim yapmayı hedefl ediğimiz fabrikamızda deneme üretimlerine başladık. Toplam 50 bin metrekareden fazla alanda iki fazdan oluşacak yeni fabrikamızın tam kapasite ile çalışmaya başlamasının ardından üretimimizin yıllık 15 bin adedi geçeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca çalışan sayımızda da önemli bir artış gerçekleştirmeyi ve yeni fabrika ile birlikte yaklaşık bin kişiye ulaşmayı planlıyoruz."

Cirosunu 120 milyon liraya çıkarmak istiyor

Geçen yıl 100 milyon euro civarında ciroya ulaştıklarını, 2017 yılında da hedefin yüzde 20 büyüme ile ciroyu 120 milyon euroya yükseltmek olduğunu belirten Ata, yeni fabrikanın satışlara ve ihracata önemli oranda katkı sağlayacağını öngördüklerine işaret etti. Kapasite problemini ortadan kaldırarak müşterilerden gelen talebi rahatlıkla karşılayabileceklerini söyleyen Ata, "Satışlarımızın yaklaşık yüzde 60'ını ihracat oluşturuyor ve 120'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Yeni pazarlara açılmak ve ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak da ikinci fabrikamızın diğer katkıları arasında olacaktır" diye konuştu.

Ar-Ge merkezi kurmak için çalışıyor

Yatırım kalemleri içinde Ar-Ge ve inovasyon önemli yer tuttuğunu vurgulayan Özdemir Ata şu bilgileri verdi:

"Ar-Ge ve inovasyon şirketimiz için olmazsa olmaz unsurlar. Sadece ürünlerimizde değil hizmetlerimizde de inovatif bir yaklaşım benimsiyoruz. Büyüme hedefl erimizi gerçekleştirebilmek ve özellikle dünya pazarlarında rekabet avantajımızı korumak amacıyla Ar-Ge ve teknolojiye önemli yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Şu an Ar-Ge departmanımızda 21 kişi çalışıyor. Ar- Ge merkezi kurma çalışmalarımız ise hızla devam ediyor. Çok yakın bir zamanda merkezimiz faaliyete geçmiş olacak. Geride bıraktığımız yıl ulusal Ar-Ge sıralamasında 39 basamak yükselerek 97'nci sırada yer aldık. Ar-Ge merkezimizin, yeni projelere ivme kazandıracağı ve bizi daha yukarı noktalara taşıyacağı inancındayız."

40 bini aşkın noktaya servis veriyor

İstihdamı artırmak ve ülke ekonomisine katma değer sağlamak için çalıştıklarını anlatan Ata, "Türkiye'de ilk kez hibrit jeneratör ile potansiyel taşıyan yurtdışı pazarlarda daha etkin rol üstlenmek istiyoruz. Satış sonrası hizmetlerimizle de farklılaşıyoruz. 10 Bölge Müdürlüğümüz ve 20'ye yakın bayimiz var. Ayrıca yılda 40 bini aşkın noktaya servis veriyoruz" dedi.

600 metrekareden dünyaya enerji veren şirkete yolculuk

Tuzla'da sınırlı kaynaklarla 600 metrekare bir alanda kurulan tesisten, bugün dünyanın dört bir yanına ulaşan ve Türkiye'de üretim yapan en büyük jeneratör markası Teksan'ı ortaya çıkardıklarını dile getiren Özdemir Ata, bu süreci şöyle anlattı:

"İş hayatına babamın yanında ona yardım ederek başladım. Daha sonra aldığı eğitim doğrultusunda elektrik teknisyenliği ve elektrik mühendisliği yaptım. Teksan'ın temellerini birlikte attığımız Abdulkadir Teksan ile sanat enstitüsünü ve üniversiteyi beraber bitirmiştik. Okuldan sonra herkes kendi işini yapıyordu. Abdulkadir Bey'in 11 yıl mühendis olarak çalıştığı jeneratör imalatı yapan firmadan ayrılması ile yollarımız yeniden kesişti. Böylece 1994 yılında İstanbul Tuzla'da 600 metrekarelik alanda sınırlı bir bütçe ile Deniz Mühendislik şirketini kurduk.

Sektöre girdiğimiz ilk yıllarda attığımız doğru adımlar sayesinde güzel sonuçlarla karşılaştık. Teksan Jeneratör olarak kısa zamanda pazarda önemli bir noktaya geldik. Kurulduktan iki yıl sonra, 1996'da firmanın adı ve unvanını Teksan Jeneratör olarak değiştirdik. 1998 yılında Özcan Başeğmezler ortaklarımız arasına katıldı. Kurulduğumuz günden bugüne de sürekli gelişip büyüdük."


930 kez görüntülendi 03 Haziran 2017

Güncel İş Makinası Sektörü Haberleri

İş makinası sahipleri ve iş makinası arayanlar Android uygulamamızı makinaparkuru. com/android adresinden indirebilirsiniz.

17 Şubat 2021
Ekonomideki daralmayı en sert şekilde yaşayan sektörlerin başında gelen Türkiye iş makineleri pazarında 2019 yılının ilk 2 ayında iş makineleri satışları %75,5 ve istif makinesi satışları %51,1 azaldı.

12 Mart 2019
İş makineleri üreticisi JCB, geliştirdiği patenti kullandığı iddiasıyla iş makineleri üreticisi Manitou’ya dava açtı.

06 Mart 2019
Orman Genel Müdürlüğü, makine parkını MST ekskavatörleri ile güçlendirmeyi sürdürdü.

06 Mart 2019

Kiralık İş Makinası Arayanlar

Kırklareli'de Kiralık Sabit Beton Pompası Aranıyor

1 adet, Süre: 2 aylık
Kırklareli Lüleburgaz’da fabrika içi beton dökümü işinde çalıştırılmak üzere 1 adet sabit beton pompası 2 aylık operatörsüz olarak kiralanacaktır

08 Aralık 2021

Mersin'de Kiralık Greyder Aranıyor

1 adet, Süre: 1 aylık
Mersin Bozyazı'da Karayolu projesinde çalıştırılmak üzere 1 adet greyder 1 aylık operatörlü olarak kiralanacaktır.

2 firma teklif verdi 07 Aralık 2021

Kırıkkale'de Kiralık 10 Teker Kamyon Aranıyor

1 adet, Süre: 3 aylık
Kırıkkale'de İller Bankası altyapı kazı hafriyat işinde çalıştırılmak üzere adet 10 teker damperli kamyon şoförlü olarak kiralanacaktır.

2 firma teklif verdi 07 Aralık 2021

Kırıkkale'de Kiralık Paletli Ekskavatör Aranıyor

1 adet, Süre: 3 aylık
Kırıkkale'de İller Bankası altyapı kazı işinde çalıştırılmak üzere 15 ton kapasiteli kırıcılı 1 adet paletli ekskavatör 3 aylık operatörlü olarak kiralanacaktır.

2 firma teklif verdi 07 Aralık 2021

İzmir'de Kiralık 10 Teker Kamyon Aranıyor

3 adet, Süre: 12 aylık
İzmir'de İller Bankası altyapı kazı hafriyat işinde çalıştırılmak üzere 3 adet 10 teker damperli kamyon şoförlü olarak kiralanacaktır.

4 firma teklif verdi 07 Aralık 2021

İzmir'de Kiralık Beko Loder Aranıyor

2 adet, Süre: 12 aylık
İzmir'de İller Bankası altyapı kazı işinde çalıştırılmak üzere 3CX ve muadili kırıcılı 2 adet beko loder operatörlü olarak kiralanacaktır.

4 firma teklif verdi 07 Aralık 2021
Makinaparkuru'na, 2016 yılından itibaren;
10.000

Kiralık iş makinası arayan müşteriler istedikleri iş makinası detaylarını (hangi iş makinası, kaç adet, ne için kiralanmak isteniyor vb...) Makinaparkuru.com'a ileterek talep oluşturur.

6.000

Makinaparkuru.com, gelen talepleri iş makinası tedarikçisi olarak kayıt olan anlaşmalı iş makinası sahiplerine gönderir.

20.000
Firma Fiyat Teklifi Gönderdi

İş makinası sahipleri en kısa sürede fiyat tekliflerini iletir. Talep sahibi ve iş makinası sahibi firmaya hızlı iletişim için gerekli bilgiler gönderilir. Makinaparkuru.com herhangi bir komisyon talep etmez.